Hodowla

Szara Eminencja*PL jest wrocławską hodowlą kotów rosyjskich niebieskich prowadzoną w warunkach domowych. Nasze koty są przede wszystkim członkami rodziny, tym samym są doskonale zsocjalizowane, przyjazne i łagodne. Zarówno rezydencji, jak i kocięta mieszkają z nami i naszymi dziećmi.

Szara Eminencja*PL jest członkiem Ogólnopolskiego Klubu Kotów i Kociarzy NO PROBLEM (w którego Zarządzie zasiadam). OKKIK NO PROLRM jest zrzeszony w Polskiej Federacji Felinologicznej Felis Polonia. FPL jest polskim członkiem FIFe – największej na świecie Międzynarodowej Federacji Felinologicznej. FIFe jest członkiem World Cat Congress (WCC)– międzynarodowej konfederacji, zrzeszającej dziewięć największych na świecie federacji hodowców i miłośników kotów, obok WCF, TICA, CFA, ACF, CCC of A, NZCF, SACC oraz GCCF.

Nazwa hodowli pojawiła się naturalnie i od razu była oczywista, ponieważ nasuwa jednoznaczne skojarzenia.
Po pierwsze – “szara” – jak niepozorność naszych podopiecznych.
Po drugie – “eminencja” – podkreśla arystokratyczne pochodzenie kotów rasy rosyjskiej niebieskiej – od dawna koty te gościły na dworach, m.in. monarchów: Elżbiety I, Mikołaja II, jak również od XVII w. na polskich dworach książęcych; dwie kotki tej rasy w papieskich apartamentach Watykanu hodował również papież Jan Paweł II.
Po trzecie wreszcie, “szara eminencja”, jako związek dwóch wyrazów, wywodzący się od zausznika kard. Richelieu, ojca Josepha – mnicha, (przez którego szary habit zwano właśnie “szarą eminencją”), będącego w istocie doradcą i agentem Richelieu, oznacza osobę mającą wpływ na ważne decyzje i kierująca czymś z ukrycia – co biorąc pod uwagę koci charakter, wydaje się bardzo trafne.

Pomysł założenia hodowli zrodził się jakiś czas temu. Udało się go sfinalizować, rejestrując końcem 2011 r. hodowlę i uzyskując przydomek hodowlany – przymioty legalnej hodowli zrzeszonej w WCC.

Obecnie w hodowli znajduje się siedem kotów rasy rosyjskiej niebieskiej: kotki – Madame Szara Eminencja*PL, Kida, Nida i Rey Szare Eminencje*PL oraz kocury – Koda i Misha Szare Eminencje*PL; rosną z nadzieją na karierę hodowlaną Fortuna i Fundusz Szare Eminencja*PL. Mieszka z nami także kastrat IC Car Rosa Felina*CZ.
Amika Błękitna Ferajna*PL, Petra Szara Eminencja*PL i Yason Yasno Solnyshko*RU (kastraty) mieszkają z moją mamą na stałe. Astra Glitterus*PL (córka Amiki) zamieszkała we Wrocławiu u naszego przyjaciela – Sylwka. Diva Szara Eminencja*PL (wnuczka Amiki i córka Astry, mieszka u Ani w Warszawie); Jafa Szara Eminencja*PL (córka Amiki i siostra Astry i Petry) – u Wojtka w Gdańsku, Regalrussian Yasmina zamieszkała u Agnieszki pod Krakowem.

Celem Szarej Eminencji*PL jest hodowla kotów rosyjskich niebieskich o najlepszych cechach rasy: o pięknym srebrzącym się podwójnym futrze, niebieskim kolorze skóry i lawendowych poduszkach łap, szmaragdowych oczach w kształcie migdałów, pełnej wdzięku sylwetce i dostojnym sposobie poruszania a przede wszystkim wspaniałym charakterze i pełnym łagodności usposobieniu, przy niskim inbreedzie, w starym typie.

Hodowla jest wolna od FeLV i FIV. Rezydenci oraz kocięta są regularnie odrobaczane i szczepione przeciwko chorobom zakaźnym.

Wszystkie koty pozostają pod czujnym okiem i stałą opieką dra M. Noczyńskiego z wrocławskiej przychodni weterynaryjnej NOVET.

W latach 2015-2017 ukończyłam trzy poziomy kursów PawPeds dla hodowców kotów rasowych (G1-G3).

Od 2016 roku jestem liderem kursów PawPeds.

Jako dyplomowany i czynny zawodowo behawiorysta zwierząt towarzyszących na licencji COAPE oraz członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE (odpowiednik brytyjskiego CAPBT) dbam o dobrostan zwierząt na najwyższym poziomie a wszystkie koty opuszczające hodowlę pozostają pod moją bezpłatną i dożywotnią opieką behawioralną.

W czerwcu 2021 roku wydałam książkę pt.
“Jak i dlaczego kupić kota rasowego? Poradnik przyszłego opiekuna.” pod patronatem medialnym: Unii Felinologii Polskiej, COAPE, SBiT COAPE, Kocich Spraw i Educatsji. W tytule tym proponuję autorski system pozwalający każdemu potencjalnemu opiekunowi na wybór najlepszego dla niego kota z rodowodem. Podpowiadam, jak robić to świadomie i bezpiecznie, przy uwzględnieniu subiektywnie najważniejszych walorów rasowego mruczka. Do tej współpracy zaprosiłam blisko 20 hodowców, którzy zechcieli podjąć ze mną ten temat i opowiedzieć o swoich pięknych kotach oraz je pokazać.