o mnie…

Od najmłodszych lat jestem związana ze zwierzętami.

Moja wielka miłość do koni zaczęła się ponad 30 lat temu. Rozpoczęłam naukę jazdy i przeczytałam pionierską wówczas u nas książkę M. Robertsa – nawet w najśmielszych oczekiwaniach nie przypuszczałam, że przyjdzie mi go spotkać w rzeczywistości!

Po latach dopiero zrozumiałam, że moja historia zatoczyła koło i wróciłam do swoich korzeni. Dzięki wsparciu rodziny i przyjaciół mam okazję wracać do jeździeckiej pasji i obcowania z końmi.

Jako dziecko wychowywałam się z najwspanialszym psem na świecie – dużym i dostojnym Baltazarem, psem w typie owczarka niemieckiego krótkowłosego, który był doskonałym przedstawicielem swojej rasy ze wszelkimi tego zaletami i wadami, które rozumiem w pełnym tego słowa znaczeniu dopiero teraz. To obcowanie z końmi oraz dużym psem w dziecięcych latach dało mi obycie z większymi zwierzętami. W tym czasie opiekowałam się również świnkami morskimi i chomikami.

Na studiach tęskniłam za zwierzakami…. Miałam wtedy przez kilka lat jedynie rybki w akwarium towarzyskim słodkowodnym. Wtedy zakochałam się w podwodnym świecie…. Cały czas mam w głowie szalony plan zakładający hodowlę meduz… !)

Wówczas też pojawiały się w moim otoczeniu koty współlokatorów i przyjaciół (było ich łącznie kilka przez te lata, ale każdy z chęcią przebywał ze mną w jednym pomieszczeniu, co mnie nieustannie zaskakiwało, ale też cieszyło) oraz cudowny myśliwski pies w typie posokowca bawarskiego, którego pokochałam miłością platoniczną i nie zapomnę chyba nigdy (suczka Abra).

Wtedy chyba narodziło się moje przekonanie, że koty są sympatyczne i „może nam być drodze”.

Zawładnęły moim sercem na dobre blisko dekadę temu – wówczas wpadłam jak śliwka w kompot i zaczęłam zajmować się nimi zawodowo jako hodowca. Odkryłam w sobie wielką pasję i chciałam widzieć i umieć więcej.

Edukacja siebie, a potem innych stała się dla mnie szybko bardzo naturalną potrzebą, za którą podążyłam i zaczęłam się w niej spełniać z nieukrywaną satysfakcją.

Ukończyłam wszystkie 3 poziomy międzynarodowego kursu PawPeds w PawAcademy a następnie zostałam ich liderem w polskiej wersji językowej. Dzięki temu poznałam wielu wspaniałych hodowców z całego świata. Współpracowałam także przy tworzeniu Campusfelinarium, tworząc materiały o kotach rosyjskich.

Pisałam również artykuły o kotach dla e-Magazynu Felines, ale ciągle mi brakowało wiadomości…

Wówczas skupiłam uwagę na COAPE i najpierw ukończyłam kurs Petsittera a rok później uzyskałam uprawnienia behawiorysty zwierząt towarzyszących COAPE, kończąc kurs dyplomowy w COAPE Polska.

Jako absolwentka dołączyłam do Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE.

moja książka

W międzyczasie stworzyłam kilka różnych edukacyjnych miejsc w sieci, m.in. grupy edukacyjne na fb (Dokocenie i Socjalizacja), kanał na YT Uszy do góry! a także blog na FB, gdzie propaguję wiedzę o kotach, ich etologii, potrzebach, zachowaniach.

Spełniam się w dłuższych formach pisanych. Właśnie (czerwiec 2021 r.) ukończyłam i wydałam książkę pt. „Jak i dlaczego kupić kota rasowego? Poradnik przyszłego opiekuna.” – z którą możecie zapoznać się w sklepie, a która również jest cegiełką w edukowaniu zatroskanych o swoich podopiecznych empatycznych opiekunów.

Powoli wkraczam w świat e-edukacji „na żywo”, zatem wkrótce z pewnością pojawią się z mojej strony różne propozycje w tym zakresie.

Czuję się kompetentna, aby pomóc zwierzętom towarzyszącym, żyjącym blisko człowieka, gdyż poznałam ich etogram i doskonale znam i rozumiem ich potrzeby, przez co umiem być doradcą ich opiekunów w sytuacjach trudnych, stresujących i nie do końca zrozumiałych w relacji z psem, kotem, koniem, czy mniejszym zwierzęciem.

Modyfikacja zachowania wymaga niewątpliwie podejścia holistycznego, uwzględniającego wiele płaszczyzn funkcjonowania zwierzęcia, z czego korzystam zalecając działania systemowe. W pracy skupiam się na szerokim wywiadzie i trafnej diagnozie – poznaniu negatywnych emocji zwierzęcia i ich zmianie – skutecznej terapii dzieki czemu modyfikacja problematycznego zachowania jest trwała a działania przynoszą widoczne efekty. Nadto, propaguję ideę zapewnienia zwierzętom dobrostanu na wysokim poziomie, jako dobrej profilaktyki behawioralnej.

Aby podnosić kwalifikacje, nadążać za odkrywaną wiedzą i monitorować najnowsze badania naukowe, biorę udział w kursach, seminariach, konferencjach i szkoleniach związanych z terapią zwierząt, dobrostanem, opieką, czego wyrazem są m.in. poniższe certyfikaty i dyplomy.