inne

Jak koty i psy postrzegają kolory i co dla nas z tego wynika?

https://genius.com/annotations/1142337/standalone_embed

Zarówno psy jak i koty potrafią bardzo dobrze odnajdywać się w naszym ludzkim świecie. Poruszają się i nawigują za pomocą różnych zmysłów: węchu, słuchu, dotyku, smaku a nawet pola magnetycznego ziemi. Najmniej pomaga im w tym wzrok i rozróżnianie barw. W tej jednej dziedzinie nasze fizyczne możliwości, jako gatunku trójchromatycznego, są większe niż kota i psa, który z nami mieszka. Choć wcale nie jesteśmy tu rekordzistami – ustępujemy w tym zakresie wielu gatunkom tetrachromatycznych ryb czy ptaków.

Ludzie są w stanie zobaczyć szersze spektrum barw od swojego pupila. Zwierzęta towarzyszące wprawdzie nie postrzegają świata w szarościach – bo widzą kolory, jednak w uboższym spektrum jak my. Zarówno kot i pies, ale także bydło czy konie, widzą dichromatycznie (dwubarwnie). Tym samym odróżniają dobrze kolor niebieski i żółty. Pozostałe jednak barwy, jak przykładowo czerwony czy zielony, są jest dla nich jednakową barwą.

To specyficzne postrzeganie barw powoduje, że percepcja kolorów psa czy kota jest z naszego puntu widzenia specyficzna. Ma też swoje konsekwencje, na które warto zwrócić uwagę w kontekście choćby zabawy. Skoro bowiem nasi czworonożni przyjaciele nie są w stanie dostrzec różnicy między barwami zieloną i czerwoną czy brązową, aktywizacja ich za pomocą zabawek w tych konkretnych kolorach z gruntu skazana jest na porażkę. Co innego, gdy mamy do czynienia z przedmiotami żółtymi czy niebieskimi.

Z tych powodów, planując swoją autorską linię SZARP-aków dla psów zaprojektowałam te zabawki w sposób uwzględniający predyspozycje Waszych pupili i dostosowałam kolory szarpaków do naturalnych możliwości percepcyjnych psów. Tym sposobem są to produkty nie tylko atrakcyjne wizualnie dla opiekunów, ale przede wszystkim dla ich towarzyszy.

W moim sklepie znajdziecie produkty dla małych, średnich, dużych i olbrzymich psów w różnych wielkościach i rozmiarach. Dostosowane do każdego rodzaju uścisku szczęk, z naturalnymi futrami w odmiennych kolorach i różnorodną długością włosa.

Niektóre zabawki zawierają dodatkowo amortyzatory co powoduje, że przeciągnięcie szarpaka daje psu przyjemne uczucie rozrywania. To uwalnia naturalne instynkty, zachęca do zabawy i świetnie motywuje psy do treningu. Pomaga zbudować więź z opiekunem, odwrócić uwagę od trudnego dla psa bodźca na spacerze lub nawet aktywizuje dwa psy na raz.

SzARP-akus double