Uszy do góry! to projekt edukacyjny, który ma pomóc Wam być lepszymi opiekunami. To też moja odpowiedź na Wasze problemy w rozumieniu zachowania kotów i ich potrzeb.

Wierzę, że wyedukowany opiekun jest bardziej świadomy a jego kot jest szczęśliwszy. Wychodząc naprzeciw licznym pytaniom na różnorodne tematy związane z kocim zachowaniem postanowiłam jakiś czas temu podzielić się doświadczeniami w formie bardziej przystępnej i powszechnej, dlatego wybrałam Youtube’a.

Edukuję, ponieważ dostrzegam dużo niewiedzy, brak empatii oraz ciągle żywe, krzywdzące stereotypy, które staram się na kanale obalać, tłumacząc zachowania kotów i ich motywacje.

Z pewnością znacie śmieszne filmiki o kotach od których internet pęka w szwach. Behawiorysta odczuwa fizyczny ból patrząc na nie, bo w większości to odzwierciedlenie braku świadomości o emocjach jakie zwierzę prezentuje w danym momencie, jego strachu, agresji…. To zachowania patologiczne, które generuje człowiek, świadomie lub nie. Opiekun z definicji nie powinien i pewnie często nie chce być podłożem problemu. Jednak brak wiedzy bywa generatorem takich sytuacji.

To że kot sika do butów nie wynika z jego złośliwości a może być związane z chorobą lub jego obniżonym nastrojem. Agresja i ataki na ludzi, jak pacanie łapą mają często podłoże w fizycznym odczuwaniu bólu. Poprzez syczenie kot sygnalizuje strach czy lęk, a nie brak sympatii. Gonitwy po domu, podgryzanie czy polowanie na siebie w grupie są objawem agresji a nie świetną zabawą 2 kotów.

Jeśli ulegacie antropomorfizacji i przypisujecie z niewiedzy kotom cechy ludzkie, macie problem z interpretacją zachowania Waszego kota lub kotów, zapraszam Was na kanał Uszy do góry! – być może rzucę nowe światło na Waszą relację z kotem, pomogę Wam odkryć problem, o którym nie wiedzieliście (a który czujecie) lub poznacie rzeczywisty stan emocjonalny Waszych kotów. Dzięki temu będziecie mogli lepiej rozumieć ukochanego mruczka a w razie potrzeby – pomóc.